Miks me lakime pillid

Miks akustilised pillid tuleb lakkida? Üks hea idamaine mõttetera räägib, et asja teeb kasutatavaks see mida tal pole nagu vaasi tema tühjus kuhu saab vee ja mulle panna või ava ratta tsentris, mis laseb ta veeremiseks teljele panna. Täpselt samamoodi paneb puidu helisema tema tühjus, poorid. Vee aurumise järel tekib puitu tohutus koguses tühjust rakkude vahele. Kõik see aitab kaasa puidu „helisemisele“. Akustilistel pillidel on reeglina puidust kõlakast mis võimendab ja muudab tämbrit keelte võnkeid võimendades.

Tühjus tuleb hea pilli tegemisel säilitada. Viimistlus, mis peaks ilu juurde looma ja pilli ka välise ilma ja muu mehaanilise mõjutuse eest kaitsma ei tohi sügavale puidu pooridesse imbuda nagu teevad seda õlid ja vahad.  Esimene laki kiht on spetsiifiline ja lihvitakse puiduni tasa peale kuivamist. Nii on tagatud, et ainult puidu pealmine pooride kiht on tummaks tehtud. Edasi võib juba kihte seejärel juurde lisada. Tihti kasutatakse ka toonivaid peitse aluskihis puidu sära ja ilu esile toomiseks.

Õlitamisega võrreldes on lakkimine kordades tülikam, aga pole pääsu sellest ja Pilliaida pillid on kõik lakitud. Kõik teeme selleks, et ikka tagada see maksimaalne pilli kõlajõud.