Karmoška

Kaherealine lõõtspill PILLIAIT (karmoška tüüpi helistikuga) on prototüübina valmis. Kui õhu rõhu tekitamine ja juhtimine on üsna samalaadne kõigil lõõtsa omavatel pillidel, siis helistikest on nad erinevad. Helistiku määrab kohalik kultuuri traditsioon. Meil on enim nõutav unisonoorne G mažoor ja E minoor helistikuga lõõts.

Meie baasmudel võimaldab kõikides helistikes „Pilliait“ lõõtspille valmistada. Esimesena paneme kokku kahe realised 21 nupuga G duuris pillid, E minooriga. Tegemist on üsna unikaalse pilliga, kus on konstruktiivseid laene siit ja sealt, mis kokku sulatatuna on täiesti uus kombinatsioon. Üks saladus ka, mingi “seos tehnikas on ka Teppo tüüpi lõõtsaga”. Selle pilli väljatöötamisel on meie selja taga üsna lai pilliehituse ajalugu ja võtteid.

Jälgime väga tähelepanelikult mängijate soovil Eestis tekkivat kolmandat nupurida ja kindlasti tuleb see ka meie pillidele, kui aga mängijatel soovi selleks on. Lõõtspill Pilliait on välja töötatud kollektiivis kus on panuse andnud akustik-konstruktor, häältele spetsialiseerunud meister, tisler ja disainer.